از “تغییر نام مدیریت معدن” تا “گشت نفت چین به ایالات متحده” –به گزارش اقتصادی ، تاریخ اقتصادی ایران و جهان ، آیینه ای تمام عیار از وقایع اقتصادی است که در گذشته رخ داده است و نشان دهنده ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این مقاله به وقایع تاریخی سی و یکمین روز مرداد اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

در 31 مرداد 1315 ، بخشنامه تغییر نام اداره معادن به اداره درآمد معادن در این روز نوشته و ابلاغ شد. این بخشنامه که توسط وزارت دارایی به اداره اشتغال اطلاع داده شد ، به تغییر نام اداره معادن به اداره درآمد معادن اشاره داشت.

در 22 آگوست 1941 ، دولت شوروی دستور داد همه کشتی های تجاری که در دریای خزر حرکت می کردند فوراً به بنادر باکو منتقل شوند تا عملیات دریایی علیه ایران را تسهیل کنند.

29 اوت 1964 ، بانک عمران با ارائه طرح “پرداخت وام بدون بهره” ، توجه عموم مردم ، سرمایه گذاران این بانک و نیازمندان به وام را به خود جلب کرد. همچنین در این روز ، طبق گزارشی که توسط مجله نفتی “Petroleum Press Service” منتشر شده است ، ژاپن در صدر جدول بین کشورهای مصرف کننده نفت قرار داشت.

در 31 اوت 1978 ، شاه در مصاحبه با شبکه 2 فرانسه گفت: “اگر رژیم حاکم در ایران تغییر کند ، با توجه به وابستگی موجود بین ایران و اروپا و بیش از 70 درصد انرژی اروپا ، 90 درصد انرژی ژاپن و 50 ٪ انرژی آمریکا از این منطقه تأمین می شود ، غرب بدون شلیک حتی یک گلوله می میرد.

22 اوت 1990 ، با فوران گاز در اولین چاه نفت و گاز ایران در 30 کیلومتری شمال بندر انزلی در دریای خزر ، تلاش های جمهوری اسلامی ایران در این منطقه به نتیجه رسید.

در 31 آگوست 2010 ، دولت مقررات اجرایی برای انتشار حداکثر یک میلیارد و پانصد میلیون یورو اوراق صکوک اسلامی را برای مشارکت در بازارهای مالی بین المللی در سال جاری تصویب کرد. بر اساس این آیین نامه ، اوراق مشارکت ارزی شامل اوراق بهادار ناشناس یا ثبت شده ارزی (کاغذی یا الکترونیکی) است که مطابق قانون برای تجهیز و تأمین منابع ارزی از بازارهای بین المللی منتشر شده است.

22 آگوست 2012 ، یک مقام سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: شرکت های معاملات ملکی و خودرو موظفند 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده از خریدار و فروشنده دریافت کنند.

در 22 اوت 2014 ، خبر کشف “مقدار قابل توجهی از مهمات مصرف شده” در یک ساختمان قدیمی در تهران در شرایطی در رسانه ها منتشر شد که یک مقام ارشد پلیس تهران نیز آن را تأیید کرد.

22 آگوست 2017 ، پور محمدی مشاور رئیس قوه قضائیه شد. همچنین در این روز و در یک رویداد جالب ، در یکی از فروشگاه های آنلاین ، حساب های سپرده ای برای فروش گذاشته شد. حسابهایی که عمدتاً متعلق به موسساتی هستند که در ماههای اخیر به دلیل هجوم سپرده گذاران با مشکل نقدینگی روبرو شده اند.

20 آگوست 2017 تلاش های طلای سیاه برای رسیدن به قله 60 دلاری در هفته های اخیر به دلیل تشدید جنگ تعرفه ای چین و آمریکا شکست خورد. پکن بر 75 میلیارد دلار از محصولات آمریکایی از جمله نفت تعرفه وضع کرده است. این خبر دقیقاً برعکس انتظار شرکت کنندگان در بازار نفت بود.

منابع: روزنامه موسسه مطالعات و تحقیقات سیاسی و اقتصاد جهانی

https://aparna.ir/
aparna.ir
www.aparna.ir