امید دلار برای رونق بازار سهام – درخشان


آنچه روشن است این است که ابهام در مسیر مذاکرات هسته ای و احیای آژانس بین المللی انرژی اتمی با تغییر جهت انتظارات تورمی ، بازار ارز را تغییر داده است. به گفته کارشناسان ، یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت ها در بازار ارز را می توان عدم تحقق درآمدهای دولت در چند ماه گذشته دانست. به طوری که به غیر از درآمدهای مالیاتی که مطابق صورتحساب به طور کامل محقق شده است ، سایر درآمدها از جمله فروش نفت کمتر از حد انتظار بوده است. از سوی دیگر ، هزینه های تحمیل شده به دولت با تجدید بیماری عروق کرونر قلب افزایش یافته است و اگر وضعیت در ماه های آینده ادامه یابد ، می تواند کسری بودجه بیشتری را روی میز دولت قرار دهد. بر این اساس و بر اساس این مفروضات ، افزایش نرخ دلار دور از ذهن نخواهد بود. اما این فضای صعودی بر بازار ارز چه تاثیری بر بازار سهام و وضعیت سرمایه سهامداران دارد؟

تاثیر مستقیم بازار سهام از دلار

نتایج تجزیه و تحلیل کارشناسان نشان می دهد که افزایش نرخ دلار باعث افزایش سودآوری شرکت های صادرات محور مانند شرکت های پتروشیمی ، پالایش ، فلزات و معادن می شود و در نهایت ممکن است منجر به افزایش قیمت سهام در چنین صنایع شود. از سوی دیگر ، افزایش نرخ ارز برای بسیاری از شرکت های تولیدی که مواد اولیه را وارد می کنند نامطلوب است. بنابراین ، سرنوشت بازار سهام به طور مستقیم و غیر مستقیم با نرخ ارز گره خورده است و کوچکترین تغییرات در این بازار ، روند قیمت ها در بازار سهام با چرخشی متفاوت روبرو است.

در همین راستا ، بهروز شهدایی ، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با “دنیای اقتصاد” با اشاره به تاثیر قیمت سهام بر نوسانات ارز گفت: صنایع مبتنی بر دلار که همیشه بر شاخص بورس تاثیر می گذارند استقبال می شود. هرگونه افزایش قیمت در بازار ارز. ” با توجه به اینکه این سهام نقش مهمی در نوسان دماسنج بازار ایفا می کند ، بازار کلی را با رشد همراه می کند. به طوری که نمی توان نقش قیمت دلار را در رشد اخیر شاخص نادیده گرفت.

وی بیان کرد: چند عامل مهم تاثیرگذار بر عملکرد بازار سهام وارد مرحله تعادل و صعودی شد. بر این اساس ، افزایش قیمت دلار را به تنهایی نمی توان مقصر رشد بازار دانست. همانطور که دیدیم ، در هفته های اخیر شاهد رشد همزمان سهام مبتنی بر دلار و سهام مبتنی بر ریال بودیم. درج سهام ریالی بیشتر در لیست رشد قیمت ها به درستی ثابت می کند که رونق بازار سرمایه در یک ماه و نیم گذشته صرفاً ناشی از انتظارات تورمی در بازار ارز نیست.

پرچم کالا بلند است

وی با اشاره به تاثیر بازار سرمایه بر نوسانات قیمت ارز گفت: شرکت های مبتنی بر دلار و کالا به هرگونه تغییر قیمت در بازار ارز واکنش نشان می دهند ؛ شرکت هایی که درآمد دلاری دارند و کالاهای این شرکت ها بر اساس قیمت گذاری می شوند. به نرخ دلار. بخشی از هزینه های آنها به دلار و بخش عمده ای دیگر از هزینه های آنها به ریال است. هنگامی که درآمد این گروه از شرکت ها افزایش می یابد ، آن قسمت از هزینه ریالی صورت های مالی شرکت که شامل دستمزد ، استهلاک می شود ، هزینه های مالی شرکت و موارد مشابه ، با همان نرخ ریالی حرکت می کند. اما سرنوشت درآمد این شرکت ها چگونه خواهد بود؟ درآمد ریالی با افزایش قیمت دلار افزایش می یابد و هزینه بخش ریال بدون تغییر باقی می ماند و به نسبت درآمد دلار افزایش نمی یابد. در نتیجه ، افزایش نرخ فروش در حالی که قیمت دلار افزایش می یابد ، سودآوری شرکت هایی را که به دلار می فروشند چند برابر می کند. نرخ دلار نقش مهمی در سودآوری شرکت های مبتنی بر دلار دارد.

شهدایی ادامه داد: اما در مقابل ، شرکت هایی که هزینه دلار و درآمد ریالی دارند از افزایش نرخ دلار تاثیر منفی می گیرند. اما به طور کلی می توان گفت حجم زیادی از بازار با افزایش قیمت دلار افزایش می یابد. وی گفت: قیمت گذاری دلار روند عرضه و تقاضا را دنبال می کند. با توجه به این موضوع ، فعالان بورسی از همان ابتدا امکان کاهش نرخ ارز را در نظر نگرفتند. قیمت گذاری منظم دلار در حالی که منابع کافی با این محدوده قیمتی در کشور وجود ندارد ، دلیلی بر عدم تحقق آن از همان ابتدا بود.

تاثیر تورم ارز بر قیمت سهام

طی چند ماه گذشته ، سرخوردگی از بازار سرمایه جای خود را به آینده بازار داده است. در این میان ، یکی از عواملی که همواره تأثیر مهم و مستقیم بر بازار سرمایه دارد ، وضعیت نرخ ارز به ویژه قیمت دلار است. در همین رابطه ، حسن برادران هاشمی ، کارشناس بازار سرمایه در مورد پیامدهای افزایش نرخ ارز در بورس تهران گفت: روند صعودی قیمت دلار و تاثیر آن بر بازار سهام را می توان از چند زاویه بررسی کرد. ” یکی از مشکلاتی که همیشه در بازار دلار وجود دارد نرخ چند نرخ آن است. در حال حاضر ما شاهد سه نرخ ارز 4200 دلار برای کالاهای اساسی ، نیم دلار برای شرکت های صادر کننده و همچنین دلار رایگان هستیم که بارها و بارها اعلام شده است که انحصار به تضمین شفافیت و جلوگیری از رانت و کاهش فساد مالی کمک می کند. وی با بیان اینکه افزایش نرخ دلار با قیمت های بازار سهام ارتباط مستقیم دارد ، گفت: افزایش نرخ دلار باعث افزایش سودآوری شرکت های صادرات محور مانند شرکت های پتروشیمی ، پالایش ، فلزات و معادن می شود. افزایش قیمت سهام چنین صنایع. خواهد بود. از سوی دیگر ، افزایش نرخ ارز برای بسیاری از شرکت های تولیدی که مواد اولیه را وارد می کنند نامطلوب است. بر این اساس ، هزینه های تولید و در نتیجه قیمت تمام شده این گروه از شرکت ها افزایش می یابد ، اگرچه افزایش هزینه های قیمت متعاقباً پس از افزایش نرخ فروش جبران می شود. این کارشناس به تاثیر تورمی قیمت ارز بر بورس اشاره کرد و گفت: در این حالت به دلیل افزایش همه جانبه قیمت ها ، بازار سهام نیز افزایش می یابد تا ارزش خود را حفظ کند ، بنابراین در صورت تداوم نرخ دلار ، شاخص بازار سهام قطعاً حرکت خواهد کرد. ” در جهت صعودی بالا می رود.

وی در پاسخ به این س whetherال که آیا ممکن است سرمایه گذاران بورسی به دلیل افزایش نرخ دلار به بازار ارز منتقل شوند ، بیان کرد: با توجه به این موضوع در شرایط فعلی چندان منطقی نیست. امسال ، مختصات بازار با سال گذشته بسیار متفاوت است. در سال 1999 ، قیمت ها در سقف قیمت بود و در بسیاری از نمادها شاهد حباب قیمت بودیم ، اما امسال ، پس از کاهش شدید قیمت ها ، بسیاری از سهام زیر ارزش ذاتی معامله می شوند.

منبع: دنیای اقتصاد

https://aparna.ir/
aparna.ir
www.aparna.ir