بازار سهام این هفته از نظر کارشناسان – درخشان


طبق گزارشات بورس درخشاناین در شرایطی رخ می دهد که کارشناسان و سهامداران عمده شرکت کننده در نظرسنجی “دنیای اقتصاد” روند کلی قیمت سهام این هفته را همچنان صعودی ارزیابی می کنند. این دهمین نظرسنجی متوالی است که طی آن این دو گروه از بازیگران بازار روند صعودی در بازار سهام را پیش بینی کرده اند. با این حال ، در نظرسنجی این هفته ، اجماع قبلی بین تحلیلگران وجود ندارد و بیش از نیمی از آنها معتقدند که روند بازار سهام در این هفته بی ثبات یا نزولی خواهد بود.

با افزایش اختلافات ، جستجوی پول در بازار سهام نشان دهنده خروج نقدینگی از سهامداران واقعی است. این به احتمال زیاد به دلیل ترس و تجربه رکود طولانی مدت در بازار سهام است. بنابراین ، مطالعه روند معاملات سهام در طول هفته مذکور ، همزمان با رسیدن شاخص به سطح 1.5 میلیون واحد ، برای ادامه مسیر بورس ، مهم خواهد بود.

متخصصان چه می گویند؟

صعودی: 47 درصد از کارشناسان این نظرسنجی روند صعودی معاملات این هفته را پیش بینی می کنند. به گفته این کارشناسان ، مهمترین دلیل تقویت تقاضا ایجاد انتظارات تورمی در اقتصاد است. جایی که نرخ ارز در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است و کارشناسان اقتصادی می گویند موج جدیدی از تورم احتمالاً بالا می رود و احتمال مذاکرات هسته ای را که می تواند معاملات سهام را برانگیزد ، کاهش می دهد. از سوی دیگر ، بسیاری از صنایع در هفته های اخیر افزایش نرخ فروش را تجربه کرده اند و احتمالاً بسیاری منتظر این افزایش هستند.

این امر منجر به افزایش سودآوری سهام و در نتیجه کاهش نسبت قیمت به درآمد می شود و منجر به افزایش تقاضای سهام می شود. از سوی دیگر ، سطح قیمت ها در بازارهای جهانی موضوعی است که می تواند مورد توجه سهامداران قرار گیرد و یک کانال سهام کالایی باشد که بورس تهران را هدایت می کند. با وجود کاهش چشمگیر قیمت ها در بازارهای کالا به دلیل رشد شاخص دلار ، قیمت این فلزات همچنان پتانسیل حمایت از سهام مربوطه در بورس تهران را دارد. به نظر می رسد این موارد می تواند زمینه حرکت بازار سهام را در جهت صعودی فراهم کند.

مفسر: 20 درصد از تحلیلگران نظرسنجی معتقدند که بورس اوراق بهادار تهران در مسیر بی ثباتی حرکت می کند. به گفته این افراد ، با وجود افزایش نرخ دلار و سطوح مناسب قیمت در بازارهای جهانی در روز یکشنبه ، بازار شاهد افزایش فشار فروش سهامداران در ساعات اولیه معاملات بود. واقعیت ها همچنین نقدینگی خود را از بازار سهام خارج می کنند ، که نشان می دهد تقاضا در حال حاضر شکننده است و اعتماد به بازار سهام مانند قبل نیست. در شرایط کنونی ، بسیاری از مسائل مانند آینده برجام مبهم است و از سوی دیگر مشخص نیست که تیم اقتصادی و دیپلماتیک دولت جدید چه برنامه هایی برای اقتصاد و مذاکرات هسته ای دارد ، بنابراین سهامداران احتمالاً در معاملات سهام احتیاط کنید. در مسیر نوسان قرار خواهد گرفت.

نزولی: 33 درصد از کارشناسان مورد بررسی معتقدند که شاخص کل در این هفته به سمت پایین حرکت می کند. از نظر این افراد ، بازار سهام برای ادامه این روند صعودی نیاز به اصلاح و استراحت دارد.

از سوی دیگر ، برخی معتقدند که بازدهی برخی گروهها در روزهای اخیر بسیار بیشتر از بازدهی شاخص کلی بوده است و این باعث اصلاح برخی از صنایع می شود ، به ویژه اینکه برخی پیش بینی می کنند که گزارشهای مرداد ممکن است قابل قبول نباشد. و مناسب بازار

بازار سهام این هفته از دیدگاه سهامداران

صعودی: 69 درصد از سهامداران شرکت کننده در نظرسنجی معتقدند که روند معاملات سهام در یک مسیر صعودی حرکت خواهد کرد. این گروه از معامله گران مانند کارشناسان از افزایش نرخ دلار و انتظارات تورمی به عنوان مهمترین عوامل افزایش قیمت یاد کرده اند. به گفته این افراد ، ارزش دلاری بورس اوراق بهادار تهران در محدوده ای است که می تواند نقدینگی را برای معاملات سهام جذب کند. این می تواند تقاضای سهام را افزایش داده و قیمت ها را افزایش دهد.

مفسر: 14 درصد از سهامداران حاضر در این نظرسنجی روند بورس اوراق بهادار تهران در این هفته را بی ثبات پیش بینی کرده اند. بازار سهام به حدی رسیده است که برخی ابهامات باید برطرف شود تا سهامداران بتوانند در بازار اطمینان بیشتری داشته باشند. باید دید دولت چگونه به قیمت گذاری های نظارتی و موقعیت بازار سرمایه نگاه می کند. از سوی دیگر ، عزم و اراده دولت جدید در قبال مذاکرات هسته ای باید ارزیابی شود. روند کلی بازار سهام تا زمانی که این مسائل مهم حل نشوند ، بی ثبات خواهد بود.

نزولی: 17 درصد از سهامداران نیز کاهش کلی قیمت ها را در هفته معاملات جاری پیش بینی کردند. این افراد معتقدند که بورس اوراق بهادار تهران در هفته های اخیر سود قابل توجهی برای سهامداران به همراه داشته است؛ بنابراین ، به رسمیت شناخته شدن سود و خروج از فعالیت های بازار در روند معاملات عمومی دوباره کاهش می یابد.

منبع: دنیای اقتصاد

https://aparna.ir/
aparna.ir
www.aparna.ir