مقایسه بازده سهام 5 ماهه 1400 و 1399 –


طبق گزارشات بورس درخشان، بازده سهام تهران در 5 ماهه نخست امسال به بیش از 14 درصد رسیده است. این در حالی است که در 2 ماه اول سال ، بازده بازار منفی و بازدهی ماه ژوئن تنها یک درصد مثبت بود.

اما با شروع روزهای گرم تابستان تبادل هم رسید. بازده بازار در ماه جولای به 12 درصد رسید و در آگوست شاخص کل رشد 14 درصد را ثبت کرد.

تبادل

از کانال 1.5 میلیون صعود کنید

این شاخص سال را با 1.3 میلیون شروع کرد ، اما سپس به 1.1 میلیون کاهش یافت. شاخص کل بورس اوراق بهادار سرمایه در تیرماه به محدوده 1.2 میلیون و سپس به کانال 1.3 میلیون بازگشت و در مرداد به کانال 1.4 میلیون و در نهایت به کانال 1.5 میلیون صعود کرد.

در پایان معاملات 15 آگوست ، شاخص پس از 8 ماه به کانال 1.5 میلیون واحدی بازگشت و 2 کانال بالاتر از آخرین روز کاری مارس ایستاد. بنابراین ، در 5 ماه اول سال 1400 ، این شاخص 193 هزار واحد بیشتر از آخرین روز کاری سال 1399 بود.

تبادل

رکوردهای دست نیافتنی سال 1399

رشد شاخص در ماه های جولای و آگوست امسال امید بسیاری را برای احیای بازار سهام ایجاد کرد. گروهی از تحلیلگران حتی وعده دادند که بازار سهام مانند سال گذشته صعود خواهد کرد. با این حال ، اگرچه این شاخص توانست 4 کانال نسبت به آوریل افزایش دهد ، اما بازده بازار در 5 ماهه نخست امسال 14.7 درصد و شاخص موزون در پایان آگوست نسبت به آخرین روز کاری مارس 2016 بود. بیش از 13 هزار واحد پایین تر. در حالی که بازده بازار در 5 ماه اول سال 1399 به 255 درصد رسیده بود و شاخص موزون 172 درصد رشد داشت.

بازده بورس اوراق بهادار در آوریل 1999 به بیش از 34 درصد رسید و در ماه مه و ژوئن دارای شاخص رشد 43 درصد و 28 درصد بود. در ماه جولای ، بازار 50 درصد رشد کرد ، اما در ماه اوت ، بازار سهام سقوط کرد. شاخص از هفته سوم مرداد شروع به کاهش کرد و در حالی که به اوج 2 میلیون رسید ، در پایان مرداد به 1 میلیون و 825 ​​هزار واحد کاهش یافت ، به طوری که بازده مرداد 1399 به منفی 8 درصد می رسد.

تبادل

داستانی از هیجان و ترس

Cash Flow یکی از ابزارهای تحلیلگران بازار سرمایه برای پیش بینی روند بازار است. تحلیلگران معتقدند که عامل اصلی رشد شاخص در نیمه اول سال 1399 ، ورود پول واقعی یا به عبارتی ورود سهامداران واقعی و افزایش سرمایه گذاری شهروندان در بازار سهام است.

در 5 ماهه نخست سال گذشته بیش از 109 هزار میلیارد تومان نقدینگی واقعی وارد بازار شد. به طوری که در ماه های آوریل و مه به طور متوسط ​​روزانه بیش از هزار میلیارد تومان پول واقعی وارد بازار سهام شد. این رقم در تیرماه به 1594 میلیارد تومان نقدینگی واقعی رسید.

بازار سهام در 5 ماهه اول سال 1399 روزهای هیجان انگیزی را پشت سر گذاشت. روزهایی که میلیون ها ایرانی با تمایل به کسب سود و حفظ ارزش دارایی های خود وارد بازار سهام شدند و پس از مدتی با کاهش قیمت و با فرا رسیدن روزهای پاییزی بازار سهام ، سرمایه خود را از دست دادند و بی اعتماد شدند. بسیاری قمار عاشقانه کردند و چنان شیفته افزایش قیمت ها شدند که تمام دارایی خود را به باد دادند. تب سرمایه گذاری در بازار سهام خیلی زود سرد شد و اندوه و اعتراض جایگزین آن شد. اعتراضی که البته بی جا نبود. بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری در بازار سهام دعوت شدند ، از مقامات و مدیران ارشد کشور گرفته تا آژانس ها و موسسات کارگزاری مالی ، همگی بر بازار بورس بدون هشدار در مورد خطرات آن می کوبند یا اقداماتی را برای کاهش ریسک های بازار انجام می دهند. در نتیجه ، بسیاری از کار خود را ترک کردند.

در 5 ماه اول سال جاری ، کل تغییر مالکیت قانونی به بازار واقعی منفی بود ، یعنی شاهد خروج پول واقعی بودیم. در این 5 ماه که شامل 94 روز کاری می شود ، در مجموع 19 هزار و 521 میلیارد تومان پول واقعی از بازار خارج شد. تغییر خالص مالکیت قانونی به بازار سهام واقعی فقط در ماه ژوئیه مثبت بود و در ماه های دیگر ، کل تغییر ماهانه میانگین مالکیت قانونی به بازار واقعی منفی بود.

تبادل

منبع: اقتصادنیوز

https://aparna.ir/
aparna.ir
www.aparna.ir